Tisztelt Kollégák!
Már csak pár nap van hátra a füredi találkozásunkig - remélem, minél több tagtársunkat üdvözölhetjük a VII. Osteológiai Kongresszuson. Engedjék meg, hogy néhány fontos információról tájékoztassuk Önöket:
1.
A kongresszus minden eddiginél nagyobb látogatottságnak néz elébe. A MOOT tagjainak száma 1700 felett van már, a szállásigények tekintetében valósággal elfoglaltuk Balatonfüredet. A múlt évihez képest még több szimpózium szerveződött.
A program – végeláthatatlan egyeztetések után – végre
elkészült és a kapcsolódó dokumentumban elérhetővé vált.
Az előadók és az üléselnökök postai úton megkapták az időpontokat és részleteket, mégis számos kérdés érkezett e tárgyban, nem növelve a postába vetett bizalmunkat – reméljük, e probléma a honlap révén most megoldódott.
2.
Bár több helyen tájékoztattunk, szeretném ezúton is felhívni az előadók és a tudományos vitában résztvevők figyelmét a kongresszusi program feszességére. Az időtartamok (előadás 8 perc, vita 2 perc) betartása a program ütemessége szempontjából kulcskérdés, ebben minden tagtársunk segítségét kérem. Nagyon bízom abban is, hogy a kongresszus félidejében szokásosan rekordot döntő látogatottság már az első, szerdai napon is jelentős mértékű lesz: e tekintetben szíves figyelmükbe ajánlom a
plenaris előadásokat, amelyek témái az idei főtémák áttekintését jelentik, előadói pedig személyükben garantálják a legjobb szakmai színvonalat.
A plenaris előadások között kapott helyet az OEP elemzése is az osteporosis ellátóhálózat tevékenységének néhány eleméről: ilyen adatokat a MOOT korábban sosem ismerhetett meg, tehát valóban izgalmas – és szakmai jövőnket erősen befolyásoló – percek elé nézhetünk.
3.
Kongresszusunkon most először kerül sor az ország négy orvosegyetemén folyó, a kalcium- és csontanyagcserét érintő kutatások néhány szeletének bemutatkozására, az ottani Doktori Iskolák által kiválasztott fiatal előadókkal. Fogadjuk szeretettel ifjú pályatársainkat és élvezzük a friss tudományos gondolatoklat ezen az interdisciplináris szakterületen!
4.
Korábbi hagyományt újjáélesztve a VII. Osteológiai Kongresszus szervező bizottsága
díjazni kívánja a legjobb előadásokat, méghozzá egyik szponzorunk segítsége révén ezúttal valóban igen vonzó módon. A legjobb osteológiai, továbbá a legjobb arthrológiai előadás szerzője 1-1 laptopot, a legjobb fiatal (30 éve alatti) előadónk 1 palmtopot kap elismerésül. A bírálatot 3 fős bizottság végzi, a díjak átadására pedig az utolsó előadás elhangzása után, a kongresszus záróprogramjában kerül sor.
5.
A MOOT szép hagyománya az is, hogy legkiválóbb szakembereit
Polgár Ferenc Emlékéremmel tünteti ki, amelynek értékét növeli az elsőként díjazott, s idén 80 éves Holló István professzor személye is. Átmeneti szünet után ebben az évben két díjazásra kerül sor. Szeretném remélni, hogy tagságunk minél nagyobb számban lesz majd jelen e díjak átadásakor és élvezi az életművet áttekintő emlékelőadásokat.
6.
Sajnos, nem minden tervünket sikerült megvalósítani. Az osteológiai ellátásba újonnan bekapcsolódó kollégáknak alapszintű csonttanfolyamot szerveztünk, hogy ezzel felkészítsünk a MOOT progresszív továbbképzéseinek látogatására. A megfelelő terem és a szükséges többlet-szállás biztosításában azonban nem bizonyultunk szerencsésnek, így a tanfolyamot a füredi programból töröltük. A cél és az igény természetesen változatlan, így az alapképzésre a második félévben sort kerítünk.
7.
A feszített szakmai program láttán különösen igyekeztünk biztosítani a nap végén járó pihenés, relaxáció lehetőségét. Az első napon egy üdvözlő fogadáson, a második napon a kongresszus díszvacsoráján, a harmadik napon pedig egy mediterrán hangulatú kerti partin várjuk szeretettel a résztvevőket.
Mindenekelőtt azonban a Kongresszuson, amely – reményeink szerint – töretlen sorozatként növeli tovább a magyar osteológia szakmai értékét és tekintélyét.
A közeli találkozás reményében, üdvözlettel
Horváth Csaba
a MOOT elnöke